top of page
boaz (7 of 25).jpg

להוסיף ענין ומקוריות לתמונה עם

מסגור

"מסגור" היא שיטה פשוטה ומהנה שמאפשרת לנו לצלם תמונות מעניינות ומקוריות יותר, תוך כדי שימוש באלמנטים בסביבה שלנו אשר יוצרים מסגרת על האובייקט.

עקרון ה"מסגור", הוא אחד מעקרונות הקומפוזיציה הרבים אשר קיימים בעולם הצילום. "קומפוזיציה", זוהי הפעולה של סידור הפריים- שילוב האלמנטים השונים ברקע ויצירת היחס ביניהם. כלומר, האופן שבו אמקם את האובייקט או האובייקטים השונים על גבי הפריים, כיצד אגרום להם להתכתב האחד עם השני ולספר לצופה את הסיפור שמגולם בתמונה. לקומפוזיציה בצילום יש לא מעט עקרונות וניואנסים, המדריך שכאן מוקדש לאחד מהעקרונות האהובים עלי ביותר- "המסגור".

הסיבה שבגללה המסגור הוא העקרון האהוב עלי ביותר, נעוצה בעובדה שהוא מאוד פשוט לביצוע, ויש לו השפעה מרחיקת לכת על התמונה- הוא יכול להפוך כל אובייקט מצולם למעניין ומקורי יותר. מסגור טוב יכול ליצור הולכת עין אצל הצופה ולגרום לו "להתקע" בצפייה ממושכת יותר בתמונה המצולמת. כאשר אנחנו יוצרים מסגור בתמונה, הדבר היחיד שמגביל אותנו ברמת הביצוע הוא הדמיון שלנו והיכולת שלנו לתפוס את המרחב בו אנו מצלמים.

הכוונה במסגור, היא להשתמש באלמנטים מסוימים בסביבה שבה אני מצלם בכדי ליצור מסגרת סביב האובייקט. ניתן להשתמש כמעט בכל דבר ליצירת מסגור: עצים, גשרים, מבנים ואפילו אנשים- אלה יכולים לעטוף את האובייקט, ממש כמו מסגרת עץ של תמונה, ובכך הם מדגישים אותו, ומוסיפים עליו עניין ומקוריות.

boaz (11 of 16).jpg

אם כבר מדברים, חשבתם למה בכלל ממסגרים תמונות?

מסגרת של תמונה או ציור גורמים לצופה להתמקד במה שנמצא במרכזה. גם בלי שנשים לב- המסגרת גורמת להדגשת תוכן התמונה בפנינו, היא מייפה ומקשטת את התוכן ומוסיפה לו האדרה ואסתטיות. אם מסגרת יכלה לדבר היא בטח הייתה נשמעת משהו בסגנון- "פססס... בוא בוא אתה חייב לראות מה יש לי כאן באמצע".

 

Picture3.jpg

הרעיון של מסגור ממש דומה לרעיון של מסגרת העץ. הכוונה היא ליצור מעין עטיפה מעניינת לאובייקט שלי, שתוסיף לה מקוריות ואסתטיקה, ואולי גם תשפוך מידע נוסף על האובייקט הממוסגר.

למה שמסגור יהפוך את התמונה שלי למקורית יותר? תסתכלו בתמונה שכאן. כל אחד יכול לצלם פורטרט של אותו ילד גוואטמלי כשהוא אוכל גלידה, וסביר להניח שמרבית הפורטרטים של מרבית הצלמים יראו אותו דבר. אבל, העובדה ששילבתי את הילד דרך ה"מסגרת" של השמלות הצבעוניות גורמת לתמונה להפוך למקורית הרבה יותר מסתם תמונת פורטרט של הילד, וגם מאפשרת לצופה להבין יותר לעומק את הסיפור מאחוריו ואת הסביבה שבה הילד חי.

boaz (1 of 7).jpg

כמו שכבר אמרנו, במסגור, הדבר היחיד שמגביל אותנו הוא הדמיון שלנו. אין סוף לכמות וסוגי המסגורים שבהם אנחנו יכולים להשתמש. אפשר ליצור מסגור על האובייקט ע"י אלמנטים טבעיים- עצים / שיחים, דבר שיכול להוסיף המון ענין בצילומי נופים שבהם השמיים חלקים ומשעממים. ניתן למסגר אדם דרך אנשים אחרים בכדי ליצור תחושה של מקום מלא באנשים- דבר שעובד במיוחד בצילומי אירועים ומסיבות. ניתן למסגר את המוכר בשוק דרך הבסטה שלו ודרך הפריטים שהוא מוכר- כך המסגור יוסיף על הסיפור שבתמונה. 

m12_resize.jpg
m14_resize.jpg
boaz (9 of 16).jpg

4 טיפים חשובים שישפרו את המסגורים שלכם:

1) הקפידו להתפקס על האובייקט דרך המסגור- ולא בטעות על המסגור עצמו. האובייקט הוא עדיין האלמנט החשוב ביותר בפריים ולכן הפוקוס אמור להיות עליו. המסגור, רצוי במרבית המקרים שיהיה מטושטש ומחוץ לפוקוס, כך שהוא רק יוסיף על האובייקט אך לא יגנוב לו את תשומת הלב.

2) המנעו מלמסגר את האובייקט דרך דברים בולטים או צבעוניים מידי- כמו שנאמר מקודם, המסגור נועד להוסיף ערך ועניין לאובייקט, אבל אנחנו לא רוצים שהוא יגנוב לו את ההצגה.

3) המסגור במרבית המקרים יבוא לפני האובייקט, אך לפעמים ניתן לשלב גם מסגרת מאחורי האובייקט- ברקע האחורי שלו.

4) במהלך טיול ברחוב גיליתם משהו שיכול לשמש כמסגרת? לפעמים המסגרת תיגלה לעינינו עוד לפני האובייקט. המתינו בסבלנות שיעבור דרכו האובייקט המתאים- וצלמו!

לסיכום- מסגור הוא דבר מדהים, הוא מוסיף ענין ומקוריות לתמונה, יוצר הולכת עין לכיוון האובייקט הנמצא במרכזו, והוא פשוט יפה ונעים לעין.

אני מפציר בכם להשתמש במסגור! פיקחו עיניים על מה שנמצא מסביבכם. תמיד תוכלו למצוא בסביבתכם אלמנט טבעי או עירוני שדרכו תוכלו להכניס את האובייקט.

קורסי הצילום - ONLINE

ללמוד צילום בקצב שלכם, בזמנכם הפנוי ובגובה העיניים.

מאמרים ומדריכים בצילום

התחילו כבר עכשיו ללמוד כיצד לצלם תמונות מוצלחות יותר, בכל סוג של מצלמה, או סמארטפון.

Screenshot (38).jpg

מוזמנים ליצור איתי קשר בכל שאלה:

מי אני?

שמי בעז פרדקין, צלם מקצועי ומורה לצילום. בעל נסיון של 14 שנים בצילום בתחומים שונים: אירועים, צילום תיעודי, חיי לילה, מוצרים, עסקים ועוד. מלמד צילום ומנחה קורסים למתחילים ולמתקדמים וכן מלווה בעלי עסקים להשגת מטרותיהם ה"צילומיות" לעסק.

ב2014 פתחתי את קורס הצילום הראשון שלי בחצר ביתי דאז בבאר שבע. מאז, העברתי עשרות קורסי צילום פרונטאליים בת"א וב"ש.

2020 היוותה נקודת מפנה לכולנו. עבורי, היא סימנה מעבר לעולם הדיגיטל והלימוד המקוון במלוא העוצמה. אני מזמין אתכם ללמוד אצלי צילום אונליין- בקצב שלכם, בזמנכם הפנוי ובגובה העיניים- בלי לצאת מהבית.

תודה רבה! אצור איתך קשר בקרוב

לשאלות, דיונים ומידע צילומי מעניין ומעשיר, 

הצטרפו לקהילת "שאל צלם" בפייסבוק!

שאל צלם חדש 2 עיגול.png
bottom of page