top of page
boaz (1 of 1).jpg

מה הכפתור הזה * עושה לעזאזל?

על נעילת חשיפה ושאר ירקות

כל מי ששם ידו על מצלמה של קנון תוהה לעצמו - מה הכוכבית הקטנה שיושבת לה בצד ימין למעלה עושה? כ"כ בולטת לעינינו וגם נגישה לאגודל אבל הרבה מאוד צלמים כלל לא יודעים כיצד להשתמש בה.

למעשה, הכפתור הזה טומן בחובו שיטה שיכולה לעזור לכם לשלוט בחשיפה של התמונה, במהירות רבה ובקלות, גם בסיטואציות עם תאורה מורכבת וניגודיות רבה.

Copy of boaz-11.JPG

כפתור זה מבצע פעולה שנקראת מדידת אור ידנית, בעזרתה אנחנו יכולים למדוד אור מאיזור או מנקודה מסוימים בפריים ולנעול את החשיפה לפיהם- או באנגלית, לבצע Auto Exposure Lock - AE-Lock. ברגע שנלחץ על הכפתור, המצלמה תבצע מדידת אור ממה שנמצא במרכז הפריים, ואז תנעל את החשיפה לפי אותה מדידה. כלומר- בתמונה שתצלמו לאחר מכן האיזור שמדדתם בעזרת הכוכבית יהיה בחשיפה נכונה.

במצלמות סוני הכפתור הזה נקרא AE-L והוא מבצע את אותה פעולה.

במצלמות ניקון ישנו כפתור שנקרא AE-L / AF-L, שמבצע פעולה דומה אך נרחבת יותר, עליה נפרט עוד בהמשך.

A6300-AFMF-2.jpg
AE_lock_04.jpg
AE_Lock_Button.jpg

כפתור נעילת החשיפה, במצלמות קנון, ניקון וסוני (בסדר זה)

ניקח לדוגמא סצינה בעלת תנאי תאורה קשים, או הרבה ניגודיות. נניח ואנחנו רוצים לחשוף את האובייקט שלנו בחשיפה נכונה ובמדויק. למשל בדוגמא הבאה שצילמתי: הזוג המצולם עמד על גשר בשמש, אני צילמתי אותם מלמטה דרך מבנה בצורת קשת- אפשר לראות את החלקים המוצלים והחשוכים של המבנה לעומת הזוג אשר מואר באור השמש החזק. זו תמונה עם ניגודיות רבה- שילוב של אור וצל בפריים שעלול להקשות על המצלמה במדידת האור ועלינו בהגעה לחשיפה הנכונה.

Copy of BOAZ-43.jpg

אז איך נשתמש בכוכבית במקרה כזה?

  1. תחילה נעביר את המצלמה לאחד מהמצבים החצי אוטומטיים Av/A או Tv/S. למעשה במצבים החצי אוטומטים פעולת הAE-Lock הכי יעילה- ברגע שנלחץ על כפתור המדידה, החשיפה תתאים את עצמה לאיזור הנמדד אוטומטית.

  2. נסתכל בעינית ונביא את נקודת הפוקוס האמצעית על האובייקט או על הנקודה שאנחנו רוצים לחשוף בצורה נכונה, ונלחץ על הכפתור. שימו לב שבעינית או במסך יהיה לנו חיווי לנעילת החשיפה (* בקנון ובסוני, AE-L בניקון). בנוסף נוכל לשים לב כי לאחר הלחיצה מהירות התריס או מפתח הצמצם השתנו אוטומטית בכדי להתאים לאובייקט שמדדתי.

  3. אתפקס על האובייקט שלי. חצי לחיצה על כפתור הצילום.

  4. כעת אחרי שנעלתי את החשיפה על האיזור שרציתי ונעלתי את הפוקוס על האובייקט, אוכל לקמפז מחדש ולצלם תמונה או אפילו מספר תמונות באותם נתוני צילום שנמדדו.

Copy of BOAZ-40.jpg

דוגמא נוספת לשימוש בכפתור, הוא כאשר אני רוצה לצלם סילואט (צללית), תוך כדי שילוב של הרקע בחשיפה נכונה. הפעם אבצע נעילת חשיפה על איזור השמש או השמים- מה שארצה לחשוף נכונה. כך אני מוודא שהרקע יהיה בחשיפה נכונה והאובייקט מושחר- שזה מה שרציתי לקבל. לאחר מכן אתפקס על האובייקט שלי (הצללית), אקמפז מחדש ואצלם.

שימו לב שלאחר הלחיצה על הכפתור, החשיפה תנעל למספר שניות, ואם לא נצלם תמונה היא תבוטל אוטומטית. במצב זה תמיד אפשר למדוד אור מחדש.

Copy of 016.jpg
Copy of 008.jpg

בסילואטים, נבצע נעילת חשיפה על הרקע, ונעילת פוקוס על צללית האובייקט.

* טיפ נוסף- השיטה הזו הכי יעילה ומדויקת כאשר אנחנו עובדים עם מדידת ספוט (Spot Metering). שכך היא נראת במצלמות:

spot-metering_102004.png

ומה לגבי הכפתור של ניקון, ה- AE-L / AF-L?

שמו המלא באנגלית הוא Auto Exposure Lock, Auto Focus Lock. כלומר בנוסף לפעולת נעילת החשיפה שראינו מקודם, הכפתור של ניקון מבצע גם נעילת פוקוס- AF Lock. לכן כאשר נלחץ על הכפתור תוך כיוון המצלמה על אובייקט מסוים, גם החשיפה וגם הפוקוס ינעלו לפיו. כל שנותר יהיה לקמפז מחדש וללחוץ על כפתור הצילום.

כלומר, הכפתור של ניקון יכול ליעל עוד יותר את פעולת הצילום בסצינות קונטרסטיות, בכך שהוא משלב את פעולת הפיקוס ביחד עם פעולת נעילת החשיפה, בעת ובעונה אחת. עם זאת, בסיטואציות מסוימות הענין הזה עלול להקשות עלינו להגיע לתוצאה הרצויה, למשל במצב שבו אני רוצה למדוד אור מנקודה אחת אך להתפקס על נקודה אחרת, כמו בדוגמא עם הסילואטים ממקודם.

לשמחתנו הרבה, במרבית המצלמות כיום ניתן לשנות את היעוד המדויק של הכפתור ואת צורת העבודה איתו. ניתן לברור בין מצב נעילת חשיפה (AE-L), לבין מצב נעילת פוקוס (AF-L), לבין נעילה של שניהם ביחד (AE/AF lock, או איך שסוני קוראים לזה- FEL Lock).

בנוסף, בסוני ובניקון יש את האפשרות לקבוע שהשימוש בכפתור יעשה ע"י החזקתו לחוץ (Hold), ממש כמו שהתרגלנו להחזיק את חצי הלחיצה על כפתור הצילום, ואפשר לקבוע שהשימוש בכפתור יעשה בצורה של ברירה (Toggle)- לחיצה להפעלת הנעילה ועוד לחיצה לביטול הנעילה.

4b80ee0de4d142f48774adf1359385fc_edited.
360669-78-635592710644221166_338x600_thu
93896-67-635188058151071099_338x600_thum

את יעוד הכפתור תוכלו לשנות בתפריטי המצלמה (במצלמות קנון, ניקון וסוני, בסדר זה)

אז לסיכום- הכפתור הזה הוא חבר! היעזרו בו! הוא יעזור לכם להוציא תמונות בחשיפה מדויקת במהירות ובספונטניות. נעילת החשיפה מוודאת שתקבלו חשיפה נכונה בדיוק על מה שתרצו בתמונה- גם בתנאי תאורה קשים וגם כשמשלבים אור וצל בפריים אחד.

רוצים ללמוד עוד? קורסי הצילום - ONLINE

ללמוד צילום בקצב שלכם, בזמנכם הפנוי ובגובה העיניים.

שיעורי וידאו

מאמרים ומדריכים נוספים

התחילו כבר עכשיו ללמוד כיצד לצלם תמונות מוצלחות יותר, בכל סוג של מצלמה, או סמארטפון.

Screenshot (38).jpg

מוזמנים ליצור איתי קשר בכל שאלה:

מי אני?

שמי בעז פרדקין, צלם מקצועי ומורה לצילום. בעל נסיון של 14 שנים בצילום בתחומים שונים: אירועים, צילום תיעודי, חיי לילה, מוצרים, עסקים ועוד. מלמד צילום ומנחה קורסים למתחילים ולמתקדמים וכן מלווה בעלי עסקים להשגת מטרותיהם ה"צילומיות" לעסק.

ב2014 פתחתי את קורס הצילום הראשון שלי בחצר ביתי דאז בבאר שבע. מאז, העברתי עשרות קורסי צילום פרונטאליים בת"א וב"ש.

2020 היוותה נקודת מפנה לכולנו. עבורי, היא סימנה מעבר לעולם הדיגיטל והלימוד המקוון במלוא העוצמה. אני מזמין אתכם ללמוד אצלי צילום אונליין- בקצב שלכם, בזמנכם הפנוי ובגובה העיניים- בלי לצאת מהבית.

Thanks! Message sent.

לשאלות, דיונים ומידע צילומי מעניין ומעשיר,

הצטרפו לקהילת "שאל צלם" בפייסבוק!

שאל צלם חדש 2 עיגול.png
bottom of page